Aktuální počasí a předpověď počasí pro Bulharsko

Sofia 1.1. v 1:00 - Aktuální počasí pro Sofia Observ., Bulgaria

Bulharsko - teplota moře

Proč zveřejňujeme údaj o teplotě moře v Bulharsku?

I když se konkrétní hodnoty mohou lišit a moře může být každý den trochu jiné, nejsou teplotní rozdíly nijak dramatické, a jestliže má podle statistik teplota moře být třeba 25 stupňů, můžete očekávat, že takto nějak podobně bude mít. Stejně tak nemůžete očekávat, že když statistiky ukazují v květnu 20 stupňů, že voda bude jako kafe.

Nepovažujte tedy předpověď počasí a teplotu moře za přesný údaj a nemyslete si, že to tak musí přesně být. V každém případě si však můžete udělat úsudek, co od moře očekávat a kdy se tam vydat.

 

Teplota moře - co ji ovlivňuje?

Pokud jedete do Bulharska na koupací dovolenou, určitě Vás zajímá, jak teplé moře tam bude. Jenže pokud někdo nestojí s teploměrem přímo na místě, bude všechny hodnoty jen a pouze přibližné a orientační. Proč? Prože teplota moře se může rychle měnit podle denní doby, charakteru dna nebo třeba podle síly větru.

Charakter pobřeží

Tam, kde jsou široké píseční pláže a pozvolný stup do vody, tak bude voda prohřátější, než třeba na pláži několik kilometrů vedle, kde je ale skalnatý břeh a prudce se svažující dno.

A úplně to samé platí o teplotě vody v přírodních zátokách a zálivech, kde bývá voda teplejší, než třeba na pobřeří, které jako mys vystupuje daleko do moře.

Vítr

Dalším faktorem, ktreý ovlivňuje teplotu moře, je vítr. Jestliže je skoro bezvětří a klidná hladina, horní metr vody, ve kterém budete plavat, bude jak kafe. No a pak může trochu foukat, udělají se vlny, voda se promíchá a hned má o stupňů trochu méně.

Vodní proudy

A ještě jeden faktor, ktreý bychom neměli vynechat, jsou pobřežní proudy. Všude na světe se Vám na pobřeží může stát, že na jednom konci pláži má moře teplotu jinou, než na konci druhém.

 

 


Bulharsko v detailech: vše o Bulharsku - tisíce fotek, cestopisy, popisy středisek, památek, pláží.